Kontakt
Kontakt
URZĄD MIASTA I GMINY BIEŻUŃ
ul. Warszawska 2
09-320 Bieżuń
tel: (23) 657 80 56
fax: (23) 657 80 39
e-mail: umig@biezun.pl
www.biezun.pl
www.bip.biezun.nv.pl
Treść strony
UWAGA! Wysoce zjadliwa grypa ptaków!
Szanowni Mieszkańcy Gminy Bieżuń.
Wczoraj na terenie miejscowości Kobyla Łąka zlokalizowane zostało ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N1. Obszar zagrożony to miejscowości w promieniu 1.5 kilometra od ogniska.
Dziś 11 stycznia 2025 roku w siedzibie Powiatowego Lekarza Weterynarii miało posiedzenie sztabu kryzysowego.
Lekarz weterynarii przypomina, że ptactwo domowe utrzymywane w hodowli przydomowej musi być trzymane w zamknięciu. Obszar zapowietrzony to obszar w promieniu 10 km, a więc obejmuje też część powiatu mławskiego i sierpeckiego. Jest to jedyne ognisko na naszym obszarze dlatego prosimy o szczególną bioasekurację, żeby choroba się nie rozprzestrzeniała.
W najbliższych dniach ukaże się rozporządzenie wojewody w sprawie obszarów zagrożonych i zapowietrzonych.
Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego z dnia 14 stycznia 2025 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu żuromińskiego mławskiego i sierpeckiego
ZIMA TO TRUDNY CZAS DLA ZWIERZĄT!
Zima kojarzy się z mrozem, opadami śniegu, nieprzyjemnym wiatrem, który może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Najbardziej narażone na te warunki są zwierzęta, dla których jest to trudny czas. Zimą zwierzęta są narażone na hipotermię, odmrożenia, a nawet śmierć. Naszym obowiązkiem jest zapewnić zwierzętom ciepłe schronienie, pożywienie, dostęp do wody oraz opiekę.
Jeśli Twoje zwierzęta przebywają na zewnątrz, zapewnij im ciepłe schronienie, które będzie chroniło przed wiatrem, zimnem i opadami atmosferycznymi. Jeśli pies przebywa w budzie, musi być ona szczelna – można ocieplić ją np. styropianem czy płytą OSB, ustawić na palecie, to odizoluje ją od podłoża. Koniecznie włóż do niej słomę, sprawdzi się to lepiej niż koce czy inne materiały, które przemoczone są bezużyteczne i potęgują odczucie zimna. Otwórz okno w piwnicy, pozwól schronić się w swojej stodole lub zrób kocią budkę, gdzie wolno żyjące koty będą mogły się ogrzać.
Zwierzęta powinny mieć stały dostęp do wody. Jeśli temperatury są ujemne i woda zamarza, trzeba wymieniać ją częściej. Możesz dodać do wody trochę oleju i podać ją ciepłą – wtedy wolniej zamarznie. Pamiętaj także o zapewnieniu zwierzęciu ciepłego pożywienia.
Zdejmij łańcuch! Ruch pozwala się ogrzać. Zapobiega też chorobom stawów, które są bardzo bolesne. Zapewnij zwierzęciu bezpieczne miejsce do życia i swobodnego ruchu.
Fundacja Zwierz przygotowała plakaty oraz spot dotyczący prawidłowego utrzymywania zwierząt zimą. Zachęcamy do zapoznania się z udostępnionymi materiałami:
Strona internetowa: https://fundacjazwierz.org/zima-zwierzeta/
Link do spotu na Youtube: https://youtu.be/7PQXFPM1xog
Link do postu na Facebooku: https://www.facebook.com/fundacjaZWIERZ/videos/3337082419884314